115-та річниця від дня народження видатного земляка - Олега Ольжича 

115 річниця від дня народження Олега Ольжича 

У Житомирі, декламуванням віршів та покладанням квітів, вшанували пам’ять Олега Ольжича - поета, археолога, члена Організації українських націоналістів. 

Участь у заході взяли представники влади області та міста, громадськість, ЗМІ. 

Довідково. 
Олег Ольжич (справжнє ім’я Олег Олександрович Кандиба) народився 8 (21) липня 1907 року в Житомирі. Син відомого українського поета Олександра Олеся.

Середню освіту почав здобувати у Пущі-Водиці під Києвом, але закінчити середнє навчання довелося лише в Празі. Наприкінці 1922 він разом із матір’ю виїздить з України у Берлін, де 3 січня 1923 року нарешті зустрівся з батьком, який у лютому 1919 був змушений поспіхом емігрувати до Австрії.

Закінчив Карлів Університет філософський факультет у 1929р. Став відомим вченим-археологом, брав участь у кількох археологічних розкопках на Балканах. Був запрошений читати лекції з археології у Гарвардський університет (США), де 1938р. заснував Український науковий інститут.

 З 1929 року - член Організації Українських Націоналістів. У 1937 році очолив культурно-освітню референтуру Проводу Українських Націоналістів. 

У 1938 - 1939 роках брав активну участь у діяльності короткочасного державного утворення - Карпатської України - в її збройній боротьбі проти угорських окупантів. Його заарештували солдати угорської армії і він провів три дні у Тячівській в'язниці. Після листа угорських вчених на захист вченого уряд Угорщини розпорядився випустити Олега Кандибу та Уласа Самчука. Протягом 1939 - 1941 років очолював Революційний Трибунал ОУН, член Проводу Українських Націоналістів. 

На початку радянсько-німецької війни 1941 - 1945 років переїхав до Києва разом з Буковинським куренем, взяв участь у формуванні місцевої адміністрації та поліції. У 1941 - 1942 роках О. Кандиба жив у Києві, налагоджував підпільну мережу ОУН в Україні. В жовтні 1941 року О. Кандиба став одним з організаторів політично-громадського центру - Української Національної Ради у Києві. З початком гітлерівських репресій проти українських націоналістів Кандиба переїхав до Львова. 

У травні 1942 року Почаївська конференція ОУН обрала Олега Кандибу заступником голови ПУН та головою Проводу на українських землях. 2 серпня 1943 року у віддаленому селі Яблінка-Вижня біля Турки на Бойківщині одружився з дочкою літературознавця, професора Леоніда Білецького Катериною (Калиною), та їхній шлюб був недовгим. Уже після його смерті народився син Олег. 

У січні 1944 року, після того, як німці повністю ізолювали Голову ПУН Андрія Мельника, та відправили його до німецького концтабору Заксенгаузен, Олег Ольжич перебрав посаду Голови ПУН ОУН. 

25 травня 1944 року його заарештувало гестапо у Львові. Кандибу ув'язнили у «бараці» Целленбау — окремому блоці для особливо важливих в'язнів на території концентраційного табору Заксенгаузен. Загинув під час чергового допиту в ніч проти 10 червня 1944 року, його закатувала гестапівська трійка (Вольф, Вірзінг, Шульц).

Допити і катування тривали більше двох тижнів, доки смерть не зупинила тортури. Єдине, що лишилося у коменданта Заксенхаузена, — це власноручна заява Ольжича, де він відмовляється від будь-якої співпраці з німцями, заявивши: «Українські землі є життєвим простором для українського народу. Тому будь-якого окупанта били і будемо бити!»

115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 115-та річниця від дня народження Олега Ольжича 

Інформаційні банери

president vru kmu vsu zt oda zhmr nac korupcia 2