Гендерне бюджетування на прикладі двох обласних програм

167813567c674a3c9d8d8b46424ccf38Представники семи областей України 3 листопада у Житомирі ознайомилися з результатами досліджень робочої групи, яка діяла в межах проекту «Гендерне бюджетування в Україні».

Названий проект реалізується з 2013 року за фінансового сприяння Швецької агенції міжнародного розвитку. Його мета – підвищити економічну ефективність і прозорість видатків бюджету з урахуванням різних потреб жінок і чоловіків шляхом впровадження гендерно-орієнтованого бюджетування (ГОБ).

У понятті ГОБ поєднуються два аспекти: управління державними фінансами та забезпечення гендерної рівності. Таким чином гендерно-орієнтовані бюджети – це бюджети, які відповідають реальним потребам суспільства. Пріоритетність надання державних послуг належить тим, хто цього більше потребує, збільшується рівень обізнаності щодо того, якої мети досягають державні товари/послуги, підвищення фінансової прозорості та бюджетної підзвітності.

У Житомирській області робоча група об’єктами дослідження Обласну цільову програму протидії захворюванню на туберкульоз до 2016 року та Обласну комплексну програму боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року. Протягом 9 місяців робоча група під керівництвом Департаменту фінансів ОДА аналізувала ці програми з гендерної перспективи, щоб оцінити вплив програм на чоловіків і жінок, хлопчиків і дівчаток. Результати дослідження презентував заступник директора – начальник управління фінансів виробничої та невиробничої сфери департаменту фінансів ОДА Вадим Турський.

Під час дослідження були виявлені гендерні особливості у сфері протидії туберкульозу та онкозахворюванням, напрацьовані рекомендації щодо покращення ситуації. Зокрема, туберкульоз поширений серед чоловіків (72%), ніж серед жінок (28%); чоловіки рідше звертаються за медичною допомогою на ранніх стадіях захворювання; чоловіки частіше переривають лікувальний процес; серед чоловіків більший відсоток рецидивів. Відповідно є такі рекомендації щодо змісту програми: враховувати гендерно специфічні проблеми функціонування та фінансування системи протидії захворюванню на туберкульоз при розробці програми на наступні роки; включити гендерно орієнтовані статистичні дані у систему звітності та планування; додати до програми гендерно специфічні завдання, заходи і показники; посилити інформаційну роботу серед населення.

Щодо програми боротьби з онкологічними захворюваннями, робоча група отримала такі результати: злоякісні новоутворення поширені як серед чоловіків, так і серед жінок, але з різною локацією; у жінок вищий відсоток злоякісних новоутворень, виявлених на ранніх стадіях; для чоловіків, хворих на злоякісні новоутворення, характерний нижчий рівень загальної 5-річної виживаності; для чоловіків характерний більший відсоток занедбаних стадій. На основі результатів дослідження також були сформульовані рекомендації до програми, зокрема стосовно рекомендацій посилити профілактичний компонент та інформаційну роботу щодо необхідності планового щорічного обстеження.

Узагальнюючи дані, Вадим Турський зауважив, що отримані знання та використані під час дослідження інструменти сприятимуть удосконаленню бюджетного планування місцевих бюджетів та ефективності використання фінансових ресурсів з точки зору досягнення гендерної рівності.

Прес-служба обласної ради

Останнє оновлення: Вівторок, 03 листопада 2015, 16:23

Інформаційні банери

president vru kmu vsu zt oda zhmr