ІНФОРМАЦІЯ про стан законності в області, заходи щодо її зміцнення та результати діяльності органів прокуратури Житомирської області у І півріччі 2015 року

Прокуратура України
ПРОКУРАТУРА ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. 1 Травня, 11, м. Житомир, 10008    факс: (0412) 47-46-71
На №                від    

Голові обласної ради Французу В.И.


ІНФОРМАЦІЯ
про стан законності в області, заходи щодо її зміцнення та результати діяльності органів прокуратури Житомирської області у І півріччі 2015 року

Органами прокуратури області упродовж поточного періоду 2015 року вживалися заходи, спрямовані на зміцнення законності у регіоні, належне виконання покладених на них Конституцією та Законами України завдань і функцій.
Реалізуючи координаційні повноваження, прокуратурою області проведено координаційну і дві міжвідомчих нарад керівників правоохоронних і державних органів області.
Зокрема, на міжвідомчих нарадах розглянуто стан додержання конституційних прав осіб, які тримаються у слідчому ізоляторі, установах виконання покарань, спецустановах органів внутрішніх справ, на належне медико-санітарне, комунально-побутове забезпечення відповідно до українських та міжнародних норм поводження з особами у місцях несвободи, а також стан законності при видобуванні бурштину та піску, використанні лісових ресурсів.
У лютому 2015 року проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів області, рішенням якої визначено узгоджені заходи з метою запобігання і протидії злочинності та корупції.
На спільних засіданнях колегій прокуратури області і УМВС України в області розглянуто стан додержання конституційних прав громадян у кримінальному провадженні, розкриття і розслідування кримінальних проваджень за фактами вчинення умисних вбивств, додержання законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності щодо розшуку безвісно зниклих осіб і прокурорського нагляду з цих питань.
Вжиті організаційні заходи сприяли стабілізації криміногенної ситуації в області. Рівень злочинності на 10 тисяч населення (56 злочинів) на чверть нижчий, ніж по державі. Також кращою загальнодержавної є питома вага розкритих злочинів, у тому числі умисних вбивств - майже 47%. Знизився рівень рецидивної злочинності серед засуджених осіб, які відбувають покарання в установах виконання покарань.
Разом із тим, залишаються не вирішеними низка проблемних питань.
Майже дві третини від кількості зареєстрованих кримінальних правопорушень становлять тяжкі і особливо тяжкі злочини (37,4%). Незважаючи на зменшення в цілому (з 13,9% до 9,8%) частки кримінальних правопорушень проти життя і здоров'я особи, особливого занепокоєння викликає зростання кількості умисних вбивств (39 проти 27), а також умисних тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть потерпілого (16 проти 13). Продовжує зростати рівень правопорушень проти власності. Вчинено 4381 злочин цієї категорії, що на 27,2% більше ніж торік.
Послаблено протидію кримінальним правопорушенням у сфері господарської та службової діяльності, яких виявлено 64 та 143 відповідно проти 121 та 194 за аналогічний період минулого року.
Прокурорами забезпечено процесуальне керівництво у 10,5 тисяч кримінальних проваджень, розпочатих поточного року правоохоронними органами області. За результатами досудового розслідування слідчими органів внутрішніх справ області закінчено більше 8 тисяч кримінальних проваджень (41%, по державі - 35,3%). При цьому скеровано до суду з обвинувальними актами 1641 кримінальне провадження, або 20,5% (по державі - 15,7%).
Поточного року спецпідрозділами УСБУ та УМВС України в області викрито 3 організовані злочинні групи. За результатами досудового розслідування двох кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, вчинені у складі організованих груп, до суду направлено обвинувальні акти стосовно 6 осіб.
Слідчими прокуратури області закінчено розслідуванням 78 кримінальних проваджень. Із скерованих до суду проваджень 4 - про вчинення кримінальних правопорушень у сфері корупції щодо 2 посадовців відділу ГУ Міндоходів в області за одержання неправомірної вигоди у розмірі 25 тис. грн., одного посадовця Житомирської митниці ГУ Міндоходів України в області за пропозицію отримання неправомірної вигоди у сумі 500 доларів США та слідчого органів внутрішніх справ за отримання неправомірної вигоди у розмірі 5 тис. грн. за не притягнення особи до кримінальної відповідальності.
Слідчими прокуратури також закінчено досудове розслідування у чотирьох кримінальних провадженнях з направленням до суду обвинувальних актів стосовно працівників ВДАІ Житомирського MB УМВС України в області

з

за фактами внесення у січні 2014 року завідомо неправдивих відомостей про вчинення учасниками акцій протесту в Київській області адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-2 КУпАП, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Слідчими правоохоронних органів області за результатами досудового розслідування проваджень про корупційні правопорушення до суду скеровано 17 обвинувальних актів, з них 7 - за фактами одержання службовими особами неправомірної вигоди.
Роботу правоохоронців переорієнтовано на виявлення корупційних злочинів, вчинених високопосадовцями і пов'язаних з незаконним одержанням матеріальних благ.
Під час досудового розслідування 8 підозрюваних, які є суб'єктами корупційних правопорушень, відсторонено від займаних посад, одного правоохоронця звільнено за дискредитацію.
Спеціально уповноваженими суб'єктами у сфері протидії корупції в області складено та направлено до суду 68 протоколів, 47 з них (найбільше серед інших) - працівниками прокуратури.
Кожен третій складений протокол пов'язаний із невжиттям заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів.
За результатами судового розгляду до відповідальності притягнуто 32 службові особи, з них найбільше - посадових осіб державної кримінально-виконавчої служби (11), п'ять державних службовців, з них двоє районної та один обласної адміністрацій, четверо посадових осіб місцевого самоврядування, один працівник органів внутрішніх справ.
Найвищою посадовою особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, є колишній голова Коростишівської районної ради (3 категорія), який порушив вимоги фінансового контролю.
Приділено увагу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
У цій сфері внесено понад 300 документів реагування, до відповідальності притягнуто 268 службових осіб.
Унаслідок вжиття організаційно-практичних заходів майже на 40% зменшилась кількість вчинених повторних злочинів особами, які перебувають на обліку в кримінально-виконавчій інспекції (з 43 до 26). Майже на половину зменшено кількість осіб, які трималися під вартою (із 415 до 241), що обумовлено активним застосуванням альтернативних запобіжних заходів.
Зменшився рівень рецидивної злочинності серед засуджених осіб, які відбувають покарання в установах виконання покарань, не допущено вчинення засудженими тяжких та особливо тяжких злочинів. Вказаною категорією осіб скоєно на 9% менше дисциплінарних порушень (1922 проти 2117).
У поточному році на 321 тис. грн. зменшився борг установ виконання покарань по перерахуванню коштів до загальнообов'язкових державних цільових фондів, а також при проведенні відрахувань за виконавчими листами. Не допущено виникнення заборгованості по сплаті Єдиного внеску, заробітній платі перед засудженими та працівниками установ виконання покарань.
Активізовано боротьбу із корупцією в органах та установах Державної кримінально-виконавчої служби України в області.
Органами прокуратури області складено та скеровано до суду 21 протокол про вчинення корупційних адміністративних правопорушень працівниками Державної пенітенціарної служби України в області, зареєстроване кримінальне провадження за ч.З ст.368 КК України за фактом отримання неправомірної вигоди двома співробітниками Житомирської установи виконання покарань №8.
З урахуванням змін у законодавстві, після прийняття нового Закону України «Про прокуратуру» органами прокуратури області переформатовано свою діяльність з правозахисної на представницьку, як конституційну функцію.
Так, прокурорами поточного року пред'явлено позовів на суму понад 130 млн. грн., розглянуто та задоволено 415 позовів на суму 61 млн. грн., ще 9,3 млн. грн. добровільно сплачено у ході розгляду справ судами, виконано судових рішень на 51,7 млн. грн., розпочато 25 кримінальних проваджень.
Органами прокуратури області вжито низку заходів представницького характеру у сфері державної та комунальної власності.
Так, враховуючи реалії сьогодення, значну увагу приділено стану додержання законодавства щодо збереження та використання органами влади, місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання захисних споруд цивільного захисту населення.
У вказаній сфері прокурорами пред'явлено до суду 4 позови щодо приведення у відповідний стан захисних споруд цивільного захисту населення та повернення останніх із незаконного володіння підприємств у державну власність, з яких 2 наразі розглянуто та задоволено судом.
Зокрема, прокуратурою області пред'явлено до господарського суду Житомирської області позов в інтересах держави про визнання недійсним договору купівлі-продажу захисної споруди цивільного захисту, та витребування сховища у товариства площею 1032 кв. м. місткістю на 1000 осіб. Наразі позов перебуває на розгляді в суді.
Органами прокуратури області вжито дієвих заходів у бюджетній сфері та сфері державних закупівель.
Загалом у бюджетній сфері розпочато 5 кримінальних проваджень, у сфері державних закупівель заявлено позовів на суму понад 6,2 млн. грн.
Так, прокуратурою області виявлялися непоодинокі факти порушення замовниками та розпорядниками коштів вимог законодавства про здійснення державних закупівель, а саме здійснення торгів без застосування відповідних процедур та закупівлі товарів за завищеною вартістю.
Зокрема, подібні порушення допущені під час укладання відповідних договорів службовими особами Поліської дослідної станції ім. О.М. Засухіна Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України та КП «Житомирводоканал» Житомирської міської ради. За вказаними фактами прокуратурою області розпочато кримінальні провадження за ч. 2 ст. 364 КК України, у яких триває досудове розслідування.
Крім цього, прокуратурою області пред'явлено позови до господарського суду Житомирської області про визнання недійсними договорів, укладених без проведення процедур закупівель. Наразі позови перебувають на розгляді в суді.
Також, прокуратурою області встановлено, що службовими особами TOB «Компанія «Омега Люкс» упродовж 2013-2014 років, в порушення вимог митного законодавства, під час розмитнення товарів подано до митних органів недостовірні відомості, внесені до митних декларацій та товаротранспортних накладних щодо коду класифікації товарів, що спричинило тяжкі наслідки інтересам держави на суму понад 4,9 млн. грн. у вигляді фактичного ненадходження до бюджету коштів (митних платежів).
За вказаними фактами прокуратурою області розпочато кримінальне провадження за ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364 та ч. З ст. 212 КК України, триває досудове розслідування.
Органами прокуратури області вжито представницьких заходів з метою ефективного використання надр.
Зокрема, прокурорами до суду пред'явлено 3 позови про розірвання договорів оренди та повернення з незаконного володіння земельних ділянок, наданих під розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення вартістю 4 млн. грн.
Так, прокурором Володарсько-Волинського району пред'явлено до суду позов про повернення земельної ділянки площею 5 га, вартістю 1,1 млн. грн., що була надана товариству для дослідно-промислової розробки кар'єру та фактично не була повернута у державну власність після сплину договору оренди. Наразі провадження за вказаним позовом судом закрито у зв'язку із добровільним поверненням земельної ділянки.
Крім цього, прокуратурою області з метою відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу незаконним видобутком підземних прісних вод без спеціального дозволу на користування надрами одним з акціонерних товариств, до господарського суду пред'явлено позов на суму 4,9 млн. грн.
Вживаються активні заходи щодо протидії незаконному відчуженню земельних ділянок лісогосподарського призначення та подальшого повернення їх у державну власність.
Так, до суду у поточному році для розгляду по суті спрямовано 2 позови про визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки загальною площею 12,5 га, вартістю 3,4 млн. грн.
Встановлено, що наказами Головного управління Держземагенства в області передано у власність чотирьом громадянам для ведення особистого селянського господарства 6,8 га земель лісового фонду вартістю 884 тис. грн., які фактично перебувають у користуванні ДП «Коростишівський лісгосп АПК».
З метою повернення земельних ділянок до державної власності прокуратурою області пред'явлено позов до суду. Водночас, за фактом зловживання службовим становищем службовими особами відділу Держземагенства у Коростишівському районі прокуратурою області внесені відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування за ч. 2 ст. 364 КК України.
Особлива увага прокуратурою області приділяється поверненню незаконно наданих у власність земель державної та комунальної власності. Упродовж поточного року повернуто та попереджено незаконне надання земель площею 2,5 тис. га вартістю 77 млн. грн.
Зокрема, задля захисту інтересів держави прокуратурою області до суду пред'явлено позов до Житомирської обласної державної адміністрації, Головного управління Держземагенства у Житомирській області та TOB «Волинська CEC» про визнання незаконними та скасування розпоряджень і наказів, визнання недійсними договорів оренди, у тому числі повернення земельних ділянок, та скасування рішень про державну реєстрацію прав оренди земельних ділянок.
Рішенням господарського суду міста Києва від 02.03.2015 позов задоволено. Наразі судове рішення виконано, земельні ділянки загальною площею 55 га вартістю 6,9 млн. грн. повернуті Головному управлінню Держземагенства в Житомирській області, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відповідні відомості.
Крім того, прокуратурою вжито заходи до повернення земельних ділянок водного фонду загальною площею понад 77 га вартістю 14 млн. грн. на території Чуднівського району, які незаконно надано в оренду. Наразі рішення суду виконано.
Окрім цього, Житомирським окружним адміністративним судом задоволено позов прокуратури області, внаслідок чого попереджено незаконне надання в оренду для ведення фермерського господарства 73 га земель вартістю 843 тис. грн.
Актуальним для області є питання незаконної розробки надр з метою видобування бурштину, яке перебуває на особливому контролі у прокуратурі області.
З метою вжиття скоординованих заходів до припинення неправомірного видобування в області бурштину прокуратурою області організовано і 27.05.2015 проведено міжвідомчу нараду за участі органів влади, контролюючих і правоохоронних органів.
У поточному році за фактами незаконного видобутку бурштину в області розпочато 42 кримінальні провадження. З них 5 стосовно 14 осіб уже направлено до суду.
Крім цього, поряд із реагуванням кримінально-правовими заходами, органами прокуратури області, з метою попередження використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, а також повернення землі, яка вже використовується, у тому числі для незаконного видобування бурштину, до суду заявлено 12 позовів. На даний час 5 позовів щодо попередження передачі в користування 359,2 га земель загальною вартістю 3,3 млн. грн. судом задоволено.
Загалом за фактами порушень земельного законодавства розпочато 6 кримінальних проваджень, пред'явлено 191 позов на суму 92,4 млн. грн. Судами задоволено 127 позовів на суму 49,5 млн. грн., за рішеннями судів повернуто та попереджено незаконне надання 2,5 тис. га земель вартістю 77 млн. грн., до бюджету стягнуто 381 тис. грн.
Надавалася відповідна увага захисту прав і свобод дітей.
На захист прав дітей та інтересів держави у сфері охорони дитинства органами прокуратури області заявлено 44 позови на суму 1,3 млн. грн. На даний час розглянуто та задоволено 31 позов на суму 893 тис. грн. Сума добровільно відшкодованих коштів за закритими справами складає 353 тис. грн., за рішеннями, переданими на примусове виконання - 354 тис. грн.
Прокурорами забезпечено участь у розгляді 172 справ з питань захисту інтересів дітей та держави у сфері охорони дитинства.
Найбільш активно здійснювалась представницька діяльність, спрямована на захист житлових і майнових прав, передусім, соціально незахищеної категорії дітей. За результатами представницької діяльності прокурорів у судовому порядку поновлено права 4026 дітей.
Органами прокуратури області вирішено понад 4 тисячі звернень, 161 з яких задоволено. В органах прокуратури області на особистому прийомі прийнято 1810 громадян, у тому числі керівниками прокуратур - 583 мешканця області.
Колектив прокуратури області робить посильний внесок у підтримку бійців антитерористичної операції. За час проведення АТО надано допомогу на суму понад 400 тис. грн., які спрямовано на лікування поранених військових,

придбання сучасних цифрових радіостанцій для 95 аеромобільної бригади, закупівлю продуктів харчування для військовослужбовців-житомирян.
При кардинальній системній й структурній реорганізації, що відбувається у відповідності до нового Закону України «Про прокуратуру», органи прокуратури області і надалі виконуватимуть у межах наданих повноважень свої функції із зміцнення законності та правопорядку, посилення протидії корупції, захисту прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави.

Інформація надсилається у порядку ст.6 Закону України «Про прокуратуру» для інформування на відкритому пленарному засіданні Житомирської обласної ради її депутатів та, через засоби масової інформації, населення області про стан законності, заходи щодо її зміцнення та результати діяльності органів прокуратури Житомирської області.
Л. Війтович

З повагою   


Прокурор області

Останнє оновлення: П'ятниця, 11 вересня 2015, 09:29

Інформаційні банери

president vru kmu vsu zt oda zhmr